Trdota vode je odvisna od raztopin v njej

Ko omenimo besedo trdota vede, takoj pomislimo na vodni kamen. In res je tako. Vodni kamen je eden od pokazateljev, kako trda je voda v našem okolišu.

Kaj je sploh trdota vode, se vprašamo. To je lastnost vode, ki jo določijo na raznih analizah, ki potekajo vsako leto na vseh vodovarstvenih območjih. Kjer je potrebno je trdota vede izmerjena bolj pogosto. Pove pa nam, koliko mineralov in ostali snovi je raztopljenih v vodi. Bolj kot je voda trda, več snovi je v njej. Pri tem mislimo predvsem na apnenec, ki se počasi topi in raztaplja v podtalnico. Ko voda pronica po kameninah, se apnenec, ki je topen v vodi, počasi topi in nalaga v vodi. Viden tako, da pri kuhanju nastane na kozici bela obroba, na dnu kozice pa bela usedlina. Pojav imenujemo tudi vodni kamen. Osebno me zelo moti, ko se kapljica vode posuši na priboru in ostane obroba. Pa tudi na kuhinjski armaturi, če jo pozabiš obrisati. Zato me trdota vode zelo moti.

Velik problem predstavlja trdota vode kuhinjskim elementom, kjer se greje voda. Na primer grelniki vode, cevi, radiatorji, grelniki vode, stroji … saj se vodni kamen nalaga na stane posod ali cevi in grelcev, ter jih tako s časoma oslabi in pokvari. Da bi trdota vode zmanjšala nekatere učinke, nekateri dodajajo razne preparate, ki topijo vodni kamen, a s tem še bolj onesnažujemo okolje, pa tudi zelo dragi so in ne vem, kako se cenovno sploh to izplača. 

Sami, da bi preprečili, da bi trdota vode uničila grelnik vode, na vsakih nekaj let grelnik sčistimo. Ko človek vidi, koliko vodnega kamna se nabere v samo nekaj letih, ti postane jasno, da je trdota vode v našem okolišu velik problem in ni čudno, da se stroji veliko prej pokvarijo, kot v katerem drugem koncu Slovenije, kjer voda ni tako zelo trda.